Robot Yatırımları Zirvesi, sıradan bir fuardan farklı olarak yatırım yapmayı düşünen firmaların çeşitli konularda seminerleri izleyip, bilgi edinme imkanı bulmaları benim açımdan en önemli farkıdır. Yatırım projesi olanların aynı kompakt çatı altında hem robot üreticileriyle, hem de entegratörlerle görüşebilecekleri en başarılı organizasyon olduğuna inanıyorum.

Fuar konusu pazarın ilgisini çekmektedir. Organizasyonda aksaklıklar yok denecek kadar az. Daha büyük bütçe ile daha yoğun tanıtımın (yaygın yerel tv ve radyo kanalları, gazeteler, billboardlar, vs...) gerekli olduğunu düşünüyorum. Ziyaretçi sayısı beklentilerimiz seviyesinde. Ancak, daha da artmasını umuyorum. Konferans salonunda gerçekleştirilen sunumların eşzamanlı olması ilginin bölünmesine yol açmakta. Her firmaya her gün sunum hakkı vermek yerine zirve süresince tek sunum hakkı verilebilir. Tüm salonların eş zamanlı kullanımı yerine daha büyük tek salon kullanılabilir.

2. si düzenlenen Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi, geçen sene olduğu gibi nitelikli ziyaretçi ve katılımcıları ile başarılı bir organizasyon oldu. Zirve özellikle robot teknolojilerini ulaştığı noktayı göstermesi ve üretimde sağlayacağı olanakları anlatma açısından oldukça önemli işlevi yerine getirmekte.

Ülkemizde sektörlerinde ikincisi düzenlenen; Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi WOW Yeşilköy Kongre Merkezi’nde büyük bir başarı ile gerçekleştirildi. Ulusal ve uluslararası düzeydeki çok sayıda katılımcının son derece titiz çalışmalarla hazırladıkları stantlarda, en üst düzey teknoloji ürün ve hizmetlerini, profesyonel ziyaretçilere tanıtma ve detaylı bilgilendirme fırsatı buldular. Cava Makina olarak zirvede temsilcisi olduğumuz Aro ve Tunkers firmalarının ağırlıklı otomotiv endüstrisinde kullanılan Robot punta kaynak makinaları, robot tutucu elleri, transfer konveyörleri, döner tablalar ve kenetler gibi ürünlerin yenilikleri ve çözümleri hakkında detaylı bilgi verme fırsatı bulduk. İlginin yüksek olduğu zirveye sektörün uzman kişilerinin göstermiş olduğu ilgi bizleri oldukça memnun etti.

Offline programlama ve simülasyon konusuna odaklanmış bir robotik yazılım çözümleri tedarik eden firma olarak etkinliğe katıldık. Hedef müşteri kitlemiz ark kaynaklaması, rulman hemmajı, yapıştırma ve boyama gibi alanlarda özellikle offline 3D yazılımı gerektiren kompleks 3D operasyonlarında destek arayan üretim firmalarıZiyaretçilerin hem niceliği hem de niteliği konusunda oldukça olumluyuz. Tüm etkinlik bizim çözüm ve teknolojilerimize mükemmel bir biçimde uyuyordu. Buna ek olarak tüm organizasyonu takdir ettik. Buna otel, havalimanı ve otobana yakın olan alt yapısal öğeleri de dahil ediyoruz. Şimdiden gelecek sene yapılacak etkinliğe katılmak için sabırsızlanıyoruz.

Değerlendirmelerimiz konu başlıkları altında aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. Genel itibariyle fuardan çok memnun kaldık. Özellikle katılımcıların yoğunluğu ve katılımcı profili ve niteliği anlamında çok verimliydi. Standımızı ziyaret eden tüm katılımcıların ortak buluştuğu payda bu şekilde yapılan bir fuarın adeta ihtisas fuarı şeklinde düzenlenmesi idi. Bu, hem ziyaretçileri dolayısıyla da hem de bizi çok mutlu etti. Zirve boyunca seminerle ile ilgili olarak ziyaretçilerimizin bazı sıkıntılarını dile getirmek istiyorum. Cloos olarak zirvenin her günü sunumlarımızı yaptık ve bu sunumları dolu dolu geçirmeye, materyallerle (kaynak numuneleri, torçlar, ekipmanlar) destekledik. Bundan dolayı Cloos’un seminerine katılan ziyaretçilerden çok olumlu geri dönüşler aldık. Ancak aynı ziyaretçiler yapılan seminerlerden çoğundan memnun kalmadıklarını belirttiler. Bunların ana nedenleri:• Konu başlığı ile seminer içeriğinin bir birinden çok farklı olması,• Sunum yapan katılımcıların sadece ekrandaki yazıları okuması ve ziyaretçilere çarpıcı veya ilgi çekici bir şey sunamaması, • Sunum yapan firmaların sunumlarında firma reklamlarının, seminer konusundan daha fazla zaman alması. Robot Zirvesi-3:Yerimizi şimdiden ayırtın lütfen.